Běžící češtinář navštívil ZŠ Jince

Jarmil Vepřek, alias Běžící češtinář, „doběhl“ z dalekého Brna do Jinec (byl včas poučen, že místní upřednostňují genitivní tvar Jinec), aby žáky zasvětil do tajů jazyka českého jinak, než činí jinečtí češtináři. Kromě toho, že žákům ukázal, že není nutné být vždy svázán striktně pravidly, protože jazyk se velmi rychle vyvíjí, zaměřil se i na běžné situace a na nejčastější chyby psaných projevů. Běžící češtinář čerpá jazykový materiál na sociálních sítích, z politických diskusí, ale i běžného života – reklamních cedulí, nápisů a různých občanských sdělení. Naše srdce několikrát zaplesalo, když žáci správně reagovali a zapojovali se do lingvistických diskuzí.  Deváťáci  jistě uvítali rady, jak efektivně naložit s testem z českého jazyka, aby byli u přijímacích zkoušek úspěšní. Názorně jim vysvětlil systém bodování, jak pracovat s jednotlivými typy úloh a jak postupovat při řešení  úloh, které jsou náročnější na čas.

Všichni se ubezpečili a navždy si budou např. pamatovat, že:

  • Napsat 15 –ti letí nebo 15tiletí chlapci je nesmysl → správně jen 15letí.
  • Psaní čárky ve větě je sakra důležité. Podívejte např. na větu „Potkala jsem Pavlu, jak vede na vodítku své dva psy a její starší bratry“. Pokud zapomeneme napsat čárku za slovo psy,  snadno může dojít k nedorozumění. Leda, že by Pavlini bratři byli skutečně hodně divocí.
  • Příslovce o sto šest/ostošest (dělat něco naplno) vzniklo u nás na Příbramsku.
  • V Čapkově díle o štěněti lidé často zapomínají nad písmeno  n napsat  háček –  Dášeňka čili Život štěněte.

Třeba zmíněné jazykové jevy pomohou i čtenářům našich webových stránek. Každopádně, my ve škole jsme si udělali snad jasno.

Ivana Chocholová