Výukový program ve městě Kladně

Dne 20. listopadu 2018 absolvovali žáci 8. a 9. třídy se svými učitelkami výukový program ve městě Kladno v podobě exkurze ve Středočeské vědecké knihovně a návštěvě divadelního představení v Městském divadle. Program začal v knihovně, v níž si žáci nejprve prohlédli sklad knih, kde je zaujaly skladovací boxy ovládané kulatými madly a knihy uložené podle čísel (SVK obsahuje přes půl milionu titulů uložených ještě v dalších pěti depozitech ve městě). Následoval výklad průvodkyně a exkurze do všech oddělení knihovny např. do studovny, přednáškového sálu a dalších místností, kde si žáci mohli vyzkoušet na počítači vyhledávání různých knižních titulů, CD atd. Seznámeni byli také se způsoby zápůjček. Prohlédnout si mohli i časopisy, neboť knihovna ukládá veškerý tisk, který u nás vychází. Zajímavé bylo sdělení, že v knihovně se pravidelně scházejí milovníci šachů i jiných deskových her, konají se zde koncerty, přednášky, dokonce i svatební obřady. Knihovna se nachází v hezké historické budově.

Po dvou hodinách strávených v knihovně se všichni přesunuli do Městského divadla Kladno, kde měli objednané představení  Petrolejové lampy. Podle stejnojmenné knihy Jaroslava Havlíčka hru s kladenskými herci nastudoval režisér Petr Svojtka. Představení mělo vynikající úroveň. Výborné herecké výkony, scéna, kostýmy a v neposlední řadě působivá hudba, to vše ještě umocnilo již tak tragický příběh z přelomu 19.a 20. století. Většina diváků zná stejnojmenný film Juraje Herze, který natočil v roce 1971. Pěkné zážitky a dojem z příjemně a zajímavě stráveného dne  podpořila sněhová nadílka, která zatím pokryla město.